دانه قهوه سبز


در دنیا 2گونه اصلی قهوه وجود دارد، قهوه عربیکا و ربوستا. حدود سه چهارم قهوه ای که در دنیا فروخته میشود قهوه عربیکا است.


قهوه ربوستا


این قهوه از کیفیت پایین تری برخوردار است و در ارتفاع پایین تری کشت می شود. نگهداری و رشد این گونه آسان تر و همچنین در مقابل افت مقاوم تر است طعم و عطری تند و گس دارد و حاوی کافیین بیشتری است.


قهوه عربیکا


قهوه با کیفیت تری است با کافیین حدود نصف قهوه ربوستا و هم چنین عطری مطبوع دارد بیشتر قهوه های عربیکا را با کشور تولید کننده آن می شناسند.

سایر گونه های قهوه


Benghal Ensis - Bengal - Congensis - Coygo - Liberica - Liberian - Stenophylla - Sierra - lelonian - Excelsia - Bonnieri - Gallierii - Mogeneti

این گونه ها به صورت تجاری صادر نمی شوند.

کاشت قهوه


بذر قهوه ۴ تا ۸ هفته طول میکشد تا جوانه بزند در این مرحله خاک باید مرطوب باشد تا نور خورشید موجب آسیب بذر نشود. بعد از 9 الی 18 ماه درخت قهوه به حدود 20سانتی متر می رسد بعد از 3سال درخت قهوه اولین میوه قهوه را می دهد بعد از ۶ سال درخت قهوه به صورت کامل میوه می دهد و در این مرحله آماده برداشت است.


برداشت - picking


یک کشاورز حرفه ای می تواند در روز 20 تا 30 کیلو میوه قهوه برداشت کند . هر درخت قهوه بین ۲۰ تا ۲۵ سال میوه قهوه می دهد و هر سال حدود ۲۰۰۰ عدد دانه می دهد.

سورت قهوه - sorting


بعد از بر داشت، قهوه ها آماده سورت کردن می شوند. راه های مختلفی برای سورت کردن وجود دارند که بستگی به طعم نهایی قهوه ای که دلخواه است دارد. اولین روش، نگهداری قهوه برای مدت طولانی است.
در این روش قهوه را به مدت 6 ماه تا 7 سال در مخازنی شبیه به بشکه نگهداری می کنند. این روش موجب می شود اسیدتیه قهوه پاین بیاید وعطرو طعم های بیشتری ظاهر شوند و هم چنین کارخانه های روست قهوه کنترل بیشتری بر روی پروسه رست داشته باشنند.

آماده سازی میوه قهوه

روش خشک - Dry


در نور خورشید میوه ها خشک می شونند . سپس پالپ و پوست آن جدا می شود این عملیات 2 هفته طول میکشد. در این مدت قهوه ها باید جا به جا شوند تا کپک نزند.


روش خیس - Wet


میوه های قهوه در آب قرار میگیرند آنهایی که که روی آب شناور می شوند به عنوان دانه های معیوب (defective) جدا می شونند. باقی میوه ها توسط دستگاه هدایت می شوند که پوست ها از دانه جدا شوند سپس دانه ها را همراه با کمی پالیک برای خشک شدن اماده می سازند در این مرحله 10 تا12 درصد رطوبت دانه از بین میرود.


مرحله کندن پوست - Hulling


پوست دانه های که از پروسه wet آمده توسط ماشین جدا می شوند . در پروسه خشک همه پوسته های خشک شده جدا می شوند.


پرداخت دانه قهوه - Polishing


دستگاه پولیش پوسته نقره ای به جای مانده بر روی دانه ها را جدا میکند.

تمیز کردن ودرجه بندی - clening and grading


قبل از خارج کردن دانه ها ازکارخانه دانه ها برمبنای وزن و سایز جدا میشوند سپس مجددا دانه های نا قص و معیوب جدا می شوند.


صادرات قهوه - exporting


هم اکنون قهوه ها به عنوان قهوه سبز آماده صادرات می باشند. تقریبا 7 ملیون تن قهوه در سال در کل دنیا تولید می شود.


طعم شناسی قهوه - tasting coffee


در این مرحله (cupping) قهوه در مراحل مختلف تولید امتحان می شود تا کیفیت قهوه را مورد برسی قرار دهند.یک فرد متخصص با تجربه می تواند در روز صد ها نمونه را برسی و از لحاظ رده بندی نماید.


رست قهوه - roasting


در کشور وارد کننده قهوه عملیات برشته سازی قهوه انجام می شود تا قهوه به صورت تازه به دستت مشتری برسد.
قهوه در دمایی حدود 200 درجه حرارت می بیند . در این قسمت دانه سبزقهوه کم کم تبدیل به رنگ قهوه ای میشود و در دمای بالاتر روغن قهوه بیرون میزند . بعد از حرارت دادن دانه ها باید به سرعت سرد شوند.