قهوه جوش ترکایبریک (ibrik) یا جزوه (cezve) ظرفی است با دسته بلند که برای تهیه قهوه ترک است.
در روسیه به آن turka گفته می شود. این قهوه جوش معمولا ازجنس مس ساخته می شود و ممکن است از جنس استیل، برنج، سرامیک ونقره ساخته می شود.

در کشور های شرقی تهیه قوه ترک با جزوه به یک سنت دیرینه تبدیل شده است در ترکیه به آن قهوه ترکی در یونان به آن قهوه یونانی و در ارمنستان به این قهوه ارمنی و در چک به ان قهوه ترکیه یا قهوه ترک می گویند.

روش تهیه قهوه ترک به علت قدمت و محبوبیت در کشورهای مختلف ثبت جهانی میراث فرهنگی در یونسکو شده است .

قهوه ترک که با جزوه تهیه می شود غلیظ ، کدر وتیره است.
جهت خرید جزوه به اندازه آن دقت کنید، سایز آن را بر اساس فنجانی که دارید قیاس کنید فنجانهای قهوه ترک بر اساس سازنده آن سایز های بین 60 تا 120 میلی لیتر حجم دارند و همیشه 30 میلی لیتر را برای کف قهوه در نظر بگیرید.
مثلامن برای 2 فنجان قهوه که سایز فنجان 90 میلی لیتر است شما قهوه جوش با ظرفیت حداقل 210 سی سی احتیاج دارید.

خرید قهوه جوشبرای خرید قهوه جوش دقت کنید که ضخامت ان بالای 0.5 میلی متر باشد و برای داخل آن حتما" از قلع برای روکش کردن استفاده شده باشد گاها" بعضی تولید کننده ها برای ارزان شدن قهوه جوش از ضخامت کم و روکش سربی استفاده میکنند که برای انسان بسیار مضر می باشد.
قهوه جوش مسی را روی گاز بدون قهوه رها نکنید، آن را در ماشین ظرف شویی نگذارید فقط با آب خالی بشویید از قاشقهای فلزی برای همزدن استفاده نکنید از سیم یا اسکاچ جهت شستشو استفاده نکنید اگر پوشش داخلی آن خراش برداشت آن را مجددا با قلع روکش کنید و یا از قهوه جوش جدید استفاده کنید.

قهوه جوشهای برقی قهوه ترکبا توجه به پیشرفت تکنولوژی تهیه قهوه ترک هم از این مورد مستثنی نیست 10 سال پیش کسی تصور نمی کرد که کسانی که باجزوه قهوه ترک درست می کردند قهوه جوش های برقی را جایگزین نمایند.
بسیاری از افراد جزوه و وسایل سنتی قهوه ترک را همواره همراه با قهوه جوش های برقی در خانه نگهداری می کنند تا در بعضی از مراسم و تشریفات از آن ها استفاده نمایند.
برای این که قهوه خوبی با قهوه جوشهای برقی ترک تهیه کنیم باید کمی تجربه در تهیه آن ها داشته باشیم تا فوم خوب از قهوه گرفته شود.
در بعضی از قهوه جوش های برقی بعد از دیدن اولین حلقه ایجاد شده روی قهوه باید قهوه جوش را خاموش کرد یا مخزن را از روی دستگاه برداشت.
در بعضی دستگاه ها که قابل برنامه ریزی هستنند یا در کارخانه زمان قطع کن آنها تنظیم شده است قهوه جوش در تایم مناسب خاموش می شود .

برند هایی مانند Beko(Arcelik), Tefal, Sinbo قهوه جوشهای برقی ترک تولید می کنند .