قهوه ترکقهوه ترک به شیوه خاصی از آماده سازی قهوه اطلاق می شود و معمولا رست (تفت) آن روشنتر از رستهای دیگر است و مانند آرد آسیاب می شود. بر خلاف تفکر عده ای از مردم محصول کشور ترکیه نمی باشد.

روش تهیه قهوهزیاد جوشاندن قهوه باعث می شود که قهوه مزه نا مطبوع سوختگی یا جوشیدگی بگیرد. میزان آب سرد مورد نیاز را می توان از روی تعداد فنجانهای قهوه مورد نیاز تعیین کرد (هر فنجان تقریبا ۹۰ میلی لیتر) و به ازای هر فنجان آب بین یک تا دو قاشق چای خوری قهوه مورد نیاز است.معمولا قهوه و شکر را از ابتدا درون قهوه جوش نمی ریزند بلکه آن را به آب اضافه می کنند.

به صورت سنتی قهوه جوش از مس ساخته می شود و دسته ای چوبی دارد با این وجود از دیگر فلزات همچون آلومینیوم به همراه پوششی نچسب نیز برای ساخت جذوه استفاده می کنند. برای جوشاندن قهوه از حرارت نسبتا کم استفاده می شود تا قهوه فورا به جوش نیاید.

نکته هایی در مورد مصرف قهوه ترک– شکر را هنگام درست کردن قهوه اضافه نمایید نه هنگام سرو کردن آن.
– زمان مناسب نوشیدن قهوه ترک ابتدای روز و بعد از غذا می باشد.
– بهتر است بعد از صرف قهوه کمی آب بنوشید برای ذرات به جای مانده از قهوه در دهان و کم کردن اثر کافیین.
– هنگام نوشیدن قهوه عجله نکنید چون به هنگام سرو بسیار داغ است.
– معمولا یک سوم انتهای فنجان پودر قهوه ته نشین می شود که نباید آن را میل کنید.

نوشیدن قهوه ترکقهوه ترک در حالی که بسیار داغ است نوشیده می شود ومعمولا با یک لیوان آب سرد سرو می شود تا دهان تازه شود و طعم قهوه بهتر حس شود. به صورت سنتی در کنار قهوه ترک راحت الحقوم نیز سرو می شود. در جنوب شرقی و سواحل مدیترانه ترکیه ممکن است مغز پسته نیز به قهوه اضافه شود.تمام  ذره های قهوه که در قهوه جوش موجود است درون فنجانها ریخته می شود اما همه آنها خورده نمی شود