دستگاه خانگی و آفیس قهوهاگر شما به طور منظم قهوه را استفاده میکنید، ماشین اسپرسو خانگی میتواند گزینه ی مناسبی باشد. اما شما چقدر زمان وتلاش میخواهید تا به یک فنجان قهوه در روز اختصاص دهید؟ هنگام انتخاب اسپرسو ماشین خانگی جوانب زیادی مدنظر است.

تمام دستگاه های اسپرسو نیاز به تعمیر و نگهداری دارند مانند تمیز کردن پورتا فیلتر و هد گروپ یا کپسول های خالی، تمیز کردن سینی قهوه، پر کردن مخزن آب و غیره. اما شما باید در نظر بگیرید که دم کردن قهوه با دستگاه اسپرسو خانگی کار آسانی است یا خیر؟

دستگاه خانگی اسپرسو انواع مختلفی دارد :دستگاه خانگی و آفیس قهوهبرخی از ماشین های اسپرسو خانگی دارای محفظه ای از تفاله های قهوه است که هنگام تمیزکردن آن به آسانی تمیز میشوند. برخی دیگر از دستگاه ها هستند که بعد از درست کردن قهوه به طور خودکار و اتوماتیک همه کار را انجام میدهند.
اگر شما ترجیح میدهید که دستگاهی همانند کافی شاپ داشته باشید و به اصطلاح دستگاه شما گروپ خور و با قدرت بالا باشد باید خودتان دستگاه را تمیز کنید و ممکن است هرچند ماه برای سرویس دستگاه خود هزینه ای را بپردازید.
در اینجا نیز همانند دستگاه های حرفه ای باید فشار آب ورودی بر قهوه را در نظر داشته باشیم. فشار دستگاه تعیین میکند که میزان عطر و طعم قهوه و همچنان کرما قهوه چگونه باشد، به همین دلیل اگر به دنبال طعم واقعی تر هستید باید فشار دستگاه شما از 9 بار بیشتر باشد.

دستگاه خانگی اسپرسو با پورتا فیلتراین دستگاه وسیله ای دارد به نام پورتا فیلتر که پودر قهوه اسپرسو داخل آن قرار میگیرد.

10 الی 19 بار فشار دارد.

دارای مخزن آب است که معمولن بین 700میلی لیتر الی 2 لیتر گنجایش آب دارد.

پورتا فیلتر این دستگاه معمولن 3 سبد مختلف دارد: سبد تک شات، دو شات(دبل) و پاد (ESE44)

در بعضی دستگاهها مخزن شیر برای تهیه لته و کاپوچینو هم قرار دارد که به راحتی با زدن دکمه میتوان این نوشیدنیها را تهیه نمود.

در بعضی دستگاه ها به جای مخزن شیر نازل بخار قرار دارد که با کمی تجربه و مهارت میتوانید به صورت دستی فوم و یا کف شیر تهیه نمایید.

دستگاه اسپرسو کپسول خوراین دستگاه کپسول قهوه می خورد که هر کپسول 5 الی 9 گرم قهوه دارد.
دستگاه کپسول خور انواع مختلف دارد که معروفترین آنها نسپرسو، تاسیمو و کی کاپ هستند.
بهتر است برای خرید دستگاه مدلهایی که کپسول نسپرسو می خورند تهیه نمایید چون کپسول آن به راحتی قابل دسترس بوده و تنوع زیادی دارند.
برخی دستگاه ها دارای مخزنی هستند که شیر را تبدیل به فوم شیر میکنند که برای تهیه کاپوچینو و لته استفاده میشود و بعضی به صورت اتوماتیک آنها را تهیه میکند.
کار کردن با این دستگاه بسیار آسان بوده و تنها با زدن دکمه میتوان اسپرسو، لانگو، کاپوچینو و لته تهیه نمود.
این دستگاه معمولن 15 الی 19 بار فشار دارند که کرمای قابل قبولی از اسپرسو به شما میدهد.
این دستگاه دارای مخزن آب با گنجایش 600 الی 1500 میلی لیتر است.

دستگاه پاد خورپاد قهوه که حاوی حدود 7 الی 10 گرم قهوه آسیاب شده است، داخل دستگاه قرار می گیرد. این پاد با فشار آب، قهوه اسپرسو با کرمای مطلوب به شما میدهد.
کار کردن با این دستگاه بسیار ساده است و معمولن اکثر آنها مناسب پاد سایز 44 هستند.
بعضی از دستگاه های پاد دارای نازل بخار نیز هستند.
این دستگاه ها مخزن آب حدود 1 الی 2 لیتری دارند و از لحاظ نگهداری و تمیز کردن دردسر زیادی ندارند.

دستگاه تمام اتوماتیکویژگیهای این دستگاه عبارتند از صفحه نمایش دیجیتال، دکمه های قابل برنامه ریزی، آسیاب قهوه، شستشوی اتوماتیک و کنترل دما. یک برنامه را انتخاب کنید و دکمه ی موردنظر را فشار دهید.
در این دستگاه شما بر روی عصاره گیری از قهوه کنترلی ندارید.
درجه حرارت آب، درجه آسیاب قهوه و میزان خروجی آب قابل تنظیم هستند.
این دستگاه ها از 10 بار تا 19 بار فشار دارند، مخزن آب 1 لیتری تا 3 لیتری و مخزن شیر حدود 1 لیتری دارند.
دانه های قهوه را داخل دستگاه ریخته و با یک دکمه قهوه اسپرسو، لته یا کاپوچینو را در فنجان دارید.
بعضی دستگاههای اتوماتیک نازل بخار دارند که میتوان کف و فوم شیر را به صورت دستی تهیه نمود.

دستگاه های حرفه ایشما ممکن است فکر کنید که یک دستگاه حرفه ای یا یک ماشین با هدگروپ، قدرت بالا و نازل بخار می خواهید. این دستگاه ها همان حس از نوشیدنی های اسپرسو که در یک کافه میل میکنید را به شما میدهند. اما مهم این است که بدانید که یک ماشین اسپرسوساز پیچیده برای شما مناسب است؟
با استفاده ازدستگاه های پیشرفته شما همانند یک باریستا باید قهوه را به عمل آورید که عوامل متعددی در آن دخیل هستند مانند درجه آسیاب کردن قهوه، مقدار قهوه آسیاب شده، فشار آب دستگاه، میزان کوبیدن قهوه و...
با این حال نیز اگر شما یک فنجان قهوه صبح میخواهید میل کنید نیز این دستگاه برای شما مناسب نیست.