دستگاه اسپرسودستگاه اسپرو وسیله ای است که آب نزدیک به جوش را از روی قهوه آسیاب شده با فشار رد میکند تا قهوه ای غلیظ و با کرما (فوم روی قهوه) به دست آید.
در قرن نوزدهم بود که قهوه در اروپای تجارت زیادی داشت از این رو مخترعان برای بهبود دم آوری قهوه و کاهش زمان دم آوری اسپرسو ماشین را اختراع کردند.
برای بسیاری از کسانی که قهوه میل می کنند ، اسپرسو فقط قهوه است . اسپرسو خالص ترین تقطیر عصاره از قهوه است، به عبارت دیگر اولین و سریعترین قهوه نیز به حساب می آید. هر دم کردن قهوه ای ممکن است به 5 دقیقه زمان احتیاج داشته باشد ولی اسپرسو از این قاعده مستثنا است. در این مطلب می‌خواهیم بفهمیم اسپرسو چیست و چگونه خود را به روال زندگی روزمره ما اضافه کرده است؟
اگرچه امروزه خیلی از مردم جهان با اسپرسو آشنا هستند ولی عده ای از مردم وجود دارند که اسپرسو را به معنای واقعی نمی شناسند.
در قرن نوزدهم میلادی تجارت بزرگ قهوه همانطور که پیشتر گفتیم با پیدایش کافه ها آغاز شد ولی مشکل بزرگ این بود که دم آوری قهوه زیاد به طول می انجامید به همین دلیل مخترعین در سراسر اروپا شروع به کشف راه هایی برای استفاده از ماشین بخار برای کم کردن زمان دم آوری کردند.
اختراع اولین دستگاه اسپرسو توسط آنجلو موریوندو از تورین ایتالیا بودکه در سال 1884 میلادی با شعار" ماشین بخار اقتصادی مخلوط قهوه و نوشیدنی" شروع به کار کرد. این دستگاه شامل یک دیگ بزرگ بود که برای 1.5 بار گرم شده بود و یک دیگ بزرگ پر از قهوه بخار با فشار بالا به قهوه عصاره گیری میکرد. این اختراع فقط در تاریخ ثبت شده است ولی هیچ اسناد و مدرکی وجود ندارد که سازنده ی اولین دستگاه اسپرسو ماشین آقای موریوندو باشد به همین دلیل اولین مخترع دستگاه در دنیا را لوئیجی بزرا می‌دانند.

لوئیجی بیزرا و دسیدیرو پاوونی دو تولید کننده میلانی در ابتدا سازنده مشروبات الکلی بودند که دارای دانش فنی بالایی بودند. آنها در سالهای اولیه قرن بیستم با استفاده از دستگاه موریوندو اسپرسو تک شات را به بازار عرضه کردند ولی کمی بعد با اضافه کردن پورتافیلتر و مخزن آب با فشار بالای آب اولین دستگاه اسپرسوی جهان را به نام خود ثبت کردند. اولین بویلر دستگاه اسپرسو توسط لوئیجی بزرا که شامل یک مخزن بزگ آب و یک سینی و یک قاشق و شعله ای بود که آب را با دمای بالا حرارت میداد و بخار آب را در محفظه ای نگه داری میکرد تا قهوه عصاره گیری شود. این برای اولین بار بود که دم کردن قهوه نیاز به چند ثانیه داشت از این رو تحول عظیمی در صنعت قهوه رخ داد.
آقای پاوونی در سال 1903 میلادی اختراع لوئیجی بزرا را خریداری کرد و آن را بهبود بخشید بدیهی است که اولین نازل بخار را پاوونی اختراع کرده و روی دستگاه بزرا آورده است.
در یک قرن پیش دستگاه های اسپرسو پیشرفت چشمگیری داشته اند.در سالهای اخیر دستگاه های متعددی ساخته اند که به انواع دستی ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم می شوند.
دستگاه های اسپرسو روشهای مختلفی برای دم آوری دارند.
دستگاه اسپرسوی اهرمی ( lever )
دستگاه اسپرسو با فشار بخار آب
دستگاه اسپرسو مجهز به پمپ و مخزن (بویلر)
دستگاه اسپرسو با فشار هوا