کافه های نسل اول

  ریشه کلمه قهوه

  لغت انگلیسی Coffee احتمالا از لغت عربی Qahva گرفته شده‌است و در اتیوپی به آن Bunn و یا Bunna(زبان «امحاریک» (Amharic) زبان مردم اتیوپی) و در زبان تیگرینیایی (Tigrinya) به آن Bunni و در زبانهای دیگر، نامهایی که همه از ریشه کلمه Bunn گرفته شده‌اند نامیده می‌شود. در واقع لغت عربی qahwa (قهوة) خلاصه شده کلمه «قهوة البن» qahwat al-bunn بوده که به معنی شراب گیاه بن است. چون در دین اسلام نوشیدن الکل نفی شده بود، قهوه به عنوانی جانشینی مناسب مورد استفاده قرار گرفت. بعدها کلمه عربی «قهوة» در زبان ترکی به «کهوه» Kahve معروف شد که همین کلمه در زبان ایتالیایی به Caffe و در زبانهای فرانسوی، پرتغالی و اسپانیای به نام Cafe مورد استفاده قرار گرفت. سابقه این لغات به دهه آخر قرن ۱۶ برمی گردد ولی لغت “Coffee” از اواسط دهه ۱۶۰۰ مورد استفاده قرار گرفت.

  تاریخچه قهوه

  تاریخچه قهوه

  قهوه در سال ۸۵۰ میلادی کشف شد. گله‌داری اهل اتیوپی به نام کالدی متوجه شد بزهای گله او بعد از خوردن دانه‌های قرمز رنگ بوته‌ای محلی بسیار پرانرژی و رقص‌کنان گردش می‌کنند. کالدی از دانه‌ها خورد و همان نشاط و سرزندگی را تجربه کرد. می‌گویند کالدی نخستین فردی است که طعم قهوه را چشید. اگرچه در تاریخ اختلاف‌نظر هم وجود دارد و بعضی‌ها یمن را منشا اولیه تولید قهوه می‌دانند.
  قهوه در گذر تاریخ
  ۱- نخستین کافی‌شاپ یا قهوه‌خانه جهان سال ۱۴۷۵ میلادی در استانبول امروزی برپاشد.

  2- یمن

  قهوه به سرعت در کشورهای عربی مرسوم شد و در اواسط قرن 14 میلادی به یمن راه پیدا کرد و به مدت 300 سال همانند مردم اتیوپی از آن استفاده می شد. آب و هوا و خاک یمن مناسب جهت کاشت قهوه بود و شرایط مناسبی را داشت.

  اولین بار قهوه  توسط پادشاه یمن در 1655 در قصر سلطان سلیمان در استانبول نوشیده شد. در قصر اتومان روش جدیدی برای نوشیدن قهوه ابداع شد. دانه های قهوه را روی آتش تفت می دادند و به خوبی آسیاب می کردند و ان را روی  ذغال طبخ می کردند. نوشیدن قهوه سریعا یکی از مراسم اصلی قصر شد و فردی که مسئول طبخ قهوه بود(قهوه چی باشی) مقام رسمی را در قصر پیدا می کرد که مسئولیت طبخ وسرو قهوه برای نزدیکان شاه بود و همچنین راز دار آنها نیز محسوب می شد که بعدها حتی به سمت وزیر قصر نیز بر گزیده می شد. قهوه به زودی به در خانه اشراف وسپس مردم عادی و اجتماع راه پیدا کرد.مردم قهوه سبز را می خریدند و ان را در خانه با تابه رُست می دادند و آسیاب می نمودند و در نهایت در قهوه جوش (جَزوه) آن را درست می کردند. قهوه بیشتر در قهوه خانه های استانبول باعث رواج آن به نقاط دیگر شد . نام قهوه خانه ها کیوا خان بود. در آنجا متنها و شعرهای زیبا خوانده می شد و هم چنین مردم با بازی شطرنج و تخته نرد سرگرم می شدند.

  تاریخچه قهوه بلک کافی

  3- وین                                                                                                                                             در پایان معاصر دوم در سال 1683 ترکها بعد از عقب نشینی  مقداری از آذوقه و 500 کیسه قهوه خود را رها کردند. یکی از فرماندهان که فکر می کرد  غذا سمی است دستور داد که آنها را در آب دانوب بیاندازند. خبر به یکی از اشراف زاده ها رسید که در طول محاصره جاسوس اتریش در ترکیه بود و به عنوان پاداش جاسوسی، آنهارا دریافت کرد. وی قهوه را به مردم وین شناساند و نحوه طبخ ان را آموزش داد.

  4 -لندن
  برای اولین بار در سال 1637 قهوه به آکسفورد رفت و در میان استادان و دانشجویان محبوب شد و کلوب قهوه آکسفورد توسط آنان تاسیس شد.
  در سال 1652 برای اولین بار یک یونانی به نام پاسگوا، قهوه خانه ای در لندن افتتاح کرد. کافه ها در لندن به مرکز فرهنگی و اجتماعی بدل شد و مردم نام این مکان را دانشگاه پنی نهادند. زیرا بسیاری از نویسندگان، هنرمندان، شاعران، سیاستمداران و حتی فلیسوفان آن را حمایت کردند و به ازای هر نفر یک پنی بابت ورودیه دریافت می شد.

  تاریخچه قهوه بلک کافی

  5 -ونیز
  اروپاییان اولین بار در سال 1615 طعم قهوه را چشیدند هنگامی که عده ای از بازرگانان آن را به ونیز آوردند. ابتدا قهوه توسط دوره گردان لیموناد در خیابان ها فروخته می شد و سپس در 1645 اولین قهوه خانه در ایتالیا باز شد.

  6 -پاریس
  اولین بار در سال 1669 قهوه توسط سفیر ترکیه در فرانسه با نام خوش صحبت نکته دان سلیمان آقا به دربار فرانسه با عنوان نوشیدنی جادویی راه پیدا کرد. اولین قهوه خانه به نام PROCOPE در سال 1686 افتتاح شد که محلی برای شعر خوانی، ادبیات و نمایشنامه خوانی و موسیقی معرفی شد.

  تاریخچه قهوه بلک کافی
  7- هلند
  قهوه اولین بار در قرن 17 از طریق یمن وارد هلند شد. هلند کشت قهوه در مستعمرات خود را در 1699 در جاوه اندونزی آغاز کرد و در سال 1711 اولین دانه های قهوه جاوه در بازار آمستردام فروش رفت. اولین کارخانه در سال 1660 سبکی منحصر بفرد و در باغی سرسبز افتتاح شد و محل دیدار بازرگانان و سرمایه داران شد. در دهه 1680 میلادی هلند قهوه را به کشورهای اسکاندیناوی که بالاترین مصرف سرانه قهوه در حال حاضر را دارند معرفی نمود.

  8 -آلمان
  کافه BAUM از قدیمی ترین کافه های آلمان است که در سال 1694 افتتاح شد و طی سه قرن پاتوق بزرگانی چون گوته، باخ، سینک و … بوده است.
  هم اکنون طبقه سوم آن تبدیل به مهم ترین موزه قهوه شده که 300 سال تاریخ قهوه اکسون ها را در 15 اتاق نشان می دهد.

  9 -قاره آمریکا
  اولین بار در سال 1668 قهوه به آمریکا ی شمالی راه یافت و اولین کافه در 1696 به نام THE KIUYS ARMS در نیویورک افتتاح شد.
  در سال 1714 لویی چهاردم قهوه جاوه را در باغ سلطنتی در پاریس کشت داد.
  در سال 1723 یک فرانسوی قهوه را از باغ سلطنتی به جزایر مارتینی برد و از آنجا به جزایر کارائیب و آمریکای شمالی و جنوبی راه یافت.
  در سال 1727 دریادار پرتقالی قهوه را به برزیل برد که هم اکنون برزیل 35 درصد قهوه مورد نیاز دنیا را تامین می کند
  و در سال 1730 بریتانیا قهوه را به جامایکا برد و در آنجا کشت داده شد.

  نخستین دستگاه اسپرسوساز خانگی در سال ۱۸۲۲ در فرانسه ساخته شد. علاقمندان قهوه در کشور ایتالیا هم در ۱۹۰۵ شاهد ساخت نخستین دستگاه اسپرسوساز تجاری در کشورشان بودند.

  10- دو بار مصرف قهوه در سوئد بخاطر حمایت از اقتصاد ملی ممنوع شد در ۱۷۵۶ و طی ۱۸۱۷-۱۸۲۲ که موفق هم نبود.

  11- اکنون قهوه از معروف‌ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان است. دوستداران این نوشیدنی در سراسر جهان سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه میل می‌کنند. بنابراین ادعای بیهوده‌ای نیست اگر بگوییم قهوه پس از نفت دومین مایع پرطرفدار جهان است!

  12- بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در حال حاضر برزیل، کلمبیا، پورتوریکو، ویتنام، اندونزی (جاوه)، مکزیک و هند هستند. البته در ۷۰ کشور دیگر نیز قهوه در حجم کمتری تولید می‌شود. از جمله کاستاریکا، هندوراس، نیکاراگوئه، جامائیکا در جنوب و مرکز آمریکا، سوماترا و گینه‌نو در جنوب شرقی آسیا.

  13- و اما کشورهایی که بیشترین واردات قهوه را دارند ایالات متحد آمریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا هستند.

  14- بیشترین میزان مصرف سرانه قهوه در فندلاند، دانمارک، نروژ، سوئد و استرالیاست.

  15 -قهوه در ایران

  قهوه در در زمان صفویه جای خود را در میان نوشیدنی‌های روزانه ایرانیها باز کرد و نمونه‌ای است از ورود ایران به شبکه اقتصادی جهانی آن دوران. تا قرن نوزدهم که چای به نوشیدنی غالب مردم تبدیل شد، همچنان این ماده سیاه و تلخ بسته به منطقه جغرافیایی و طبقه اجتماعی دوستداران خود را داشت. امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو و قهوه فوری وشیرقهوه طرفداران زیادی پیدا کرده. البته قهوه ترک بخاطرمحبوبیت میان ایرانیان ارمنی از گذشته در میان مردم رایج بوده و بواسطه فال قهوه جایگاه خاص خود را داشته. امروز می‌توانید در تمام کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌سراها به راحتی این نوشیدنی نشاط‌آور را پیدا کنید. انواع گلاسه‌ها از نوشیدنی‌های مورد علاقه مردم هستند.

  پاسخی بگذارید